Felszerelési tanácsok túrázáshoz
Felszerelési tanácsok túrázáshoz – Lajtos Ferenc túravezető és oktató javaslatai alapján
A túrázás egy kifejezetten egészséges mozgásforma, mivel a test átmozgatása mellett a lelket is gyógyítja, pihenteti. Kirándulásaink során kicsit magunk mögött hagyjuk a mindennapok gondjait, bajait, kizökkenünk a mindennapi "mókuskerékből" és a természet szépségeivel el tudjuk terelni gondolatainkat a problémáinkról. Elmondhatjuk, hogy a túrázás az egyik legjobb stressz- és feszültség oldó módszer. De hogy a túrák során garantált legyen az effajta kikapcsolódás, gondoskodnunk kell arról, hogy az utunk során semmilyen kellemetlenség se érhessen minket! Erre vonatkozóan olvashatsz pár jótanácsot az alábbiakban.
Minden túra alapja nem más, mint a kényelmes lábbeli. A gyalogos kirándulások során a lábaink vannak a legnagyobb igénybevételnek kitéve, így ezek komfortjára és védelmére kell leginkább odafigyelnünk. Minden embernek más és más jelenti a kényelmet, de általánosságban elmondható, hogy szinte szó szerint lábon lövés nehezebb túrára vadi új lábbelivel elindulni! Az új túracipőt, de különösen a bakancsot mindig sík terepen próbáld ki! Egy vasárnapi ebédet követő környékbeli séta is tökéletesen megteszi, de ügyelj arra, hogy a megtett táv legalább 5-6 km legyen! Ez alatt ugyanis még nem feltétlenül jönnek elő a lábad és a cipő közötti inkompatibilitási problémák. De még mielőtt elrohannál a legközelebbi túrafelszereléseket forgalmazó boltba, érdemes pár vásárlási szempontot figyelembe venned! Első a felhasználás. Nem mindegy ugyanis, hogy laza dombsági túrákra készülsz jó időjárási viszonyok között, vagy magashegyi kiruccanásokra, ahova szakadó esőben, vagy hóban is elindulsz, esetleg kövek, sziklák között kell menned.. Jó hír, hogy a két véglet és az azok közötti átmenet kétféle lábbelivel lefedhető. Lazább túrákra elegendő a túra-félcipő, sőt, ha nem fontos a számodra, hogy a bokádat megtartsa, merevítse a cipő, akkor kifejezetten javallott ezt használni, mivel sokkal jobb a szellőzése, így nem izzad bele a lábad! A nagyobb igénybevételű túrákra ugyanakkor elengedhetetlen a túrabakancs használata. Utóbbiakban is léteznek ún. membrános, vagyis lélegző, szellőző kivitelűek, de mindenképpen zártabbak lesznek, mint a félcipők. Ez csak akkor okozhat gondot, ha a bokád merevítése érdekében nyáron is ilyet használsz. De ha már vásárlásba kezdesz, akkor inkább szánj egy kicsit többet az új túratársaidra és olyanokat válassz, amelyek vízhatlanok! Hidd el, a minőségi túracipőket egyszer kell megvenned és utána 7-10 évig is hű társaid lesznek a legmostohább körülmények között is, ha gondoskodsz róluk! Rengeteg erőt és bosszúságot spórolnak meg neked, melyek helyett elősegítik számodra a kellemesebbnél kellemesebb emlékek megszerzését. Használatukkal a szakadó esőben is komfortosan érezheted magad, míg a többiek ha felkészületlenek, csak panaszkodnak majd :) További szempont, a talpak kialakítása. Kerüld az olyan lábbeliket, amelyeken nem elegendő a mintázat, vagy nem elég mély! Az ilyenek ugyanis sem a hóban, sem a sárban nem fognak megfelelően tapadni, de még a murvás vagy köves, sziklás részeken is veszélyesek lehetnek! A legjobb, ha a mintázat élesen, mindenféle lekerekítés nélkül van kialakítva, mert így tud a cipő talpa a legjobban megkapaszkodni a különféle terepfelületeken. Egyénfüggő, hogy kinek mennyire izzadékony a lába, de az izzadósoknak érdemes megfontolni a kifejezetten túrázásokhoz kifejlesztett zoknikat, mivel ezek jól szellőznek és a keletkező izzadtságot elvezetik a lábakról.
Haladjunk fölfelé és nézzük át a nadrágokat. Itt aztán még inkább eltérőek vagyunk, hiszen vannak akik ősszel már 20 fokban is képesek megfagyni, mások pedig tavasszal már 15 fokban is rövidre váltanak. Az, hogy hőháztartás szempontból kinek mi a megfelelő, egyéni tapasztalaton múlik. Két dolgot viszont itt is érdemes szem előtt tartani! Sok esetben fordul elő, hogy a terep és az aljnövényzet nem feltétlenül segíti elő az egyszerű haladást. Gondoljunk csak a vadrózsa, a galagonya, vagy a kökény ruhaszaggató tüskéire és ágaira. Az ilyen terepre nem feltétlenül kell drága túranadrágot venni, sőt! Személy szerint bő tíz éve használok egy egyszerű munkaruházati boltban vásárolt terepnadrágot és csak most értem el vele odáig, hogy lassan időszerűvé vált a cseréje. Pedig a Magas-Tátrától a Bükk 900-as túrán át a Rév-szoros bokrosaiig kapott az nagyon sokat, mégsem volt rajta egyetlen szakadás sem, ugyanakkor kellő hővédelmet biztosított télen, tavasszal és ősszel is. Egyetlen hátránya van, hogy nem vízhatlan, de ez is orvosolható. Vihetsz magaddal pl. picire összegöngyölhető „esőnadrágot” is a biztonság kedvéért a hátizsák aljában ami pár deka összesen. Akik érzékenyebbek a napi hőingadozásra, azoknak a terep mellett erre is érdemes odafigyelniük, hogy ne kelljen kényszermegoldásokat alkalmazniuk. Léteznek olyan túranadrágok, amelyek a térd magasságában zippzárral vannak ellátva, így a száraik levehetőek. Ezáltal máris rövidnadrágként funkcionálnak.
A kabátra egyetlen igazán fontos általános javaslatom van: legalább a téli legyen vízálló! Ha nyáron elázunk, az még annyira nem is veszélyes, ugyanakkor hidegebb időben ha váratlanul ér minket az eső, abból bizony lehetnek kellemetlenségek! Ezen kívül még talán annyit tudok javasolni, hogy olyan kabátot válassz, amely minél több zsebbel rendelkezik, így könnyen el tudod rakni az olyan eszközeidet, mint a tájoló, térkép, navigációs eszköz, fényképező, vagy telefon, fejlámpa, stb. Egy szóval a kisebb dolgokat. Ha viszont kabátod már van, de nem vízálló és másikat már -érthető módon- nem akarsz venni, akkor sincs nagy baj, hiszen nagyon jó esőkabátok léteznek már! Amire ügyelni kell, hogy ne legyen teljesen zárt, mert abba nagyon be lehet izzadni – és akkor belülről ázol el teljesen! Hiába veszed fel és véded meg magad az esőtől, ha közben annyira belemelegszel, hogy nélküle is pont ugyan olyan vizes lennél. A legjobbak azok, amelyek összegombolhatók, így tudnak szellőzni és a legtöbb esetben még a táska is aláfér. Nézd meg, hogy a kapucnija ne valami kis gyenge kialakítású vacak legyen, amit nem lehet kellően megkötni és a szél egyből lefújja. Az igazán jó megoldás az, amit nem kötözgetni kell, mert esetleg elgémberedett kezekkel nem biztos, hogy szívesen fogsz vele bíbelődni. Jó, ha a kapucninak simlédere is van, akkor még a szemedbe és az arcodba sem folyik majd az eső. Nem utolsó szempont az esőkabát hossza sem! Ügyelj rá, hogy legalább lábszárközépig leérjen. A lábszár alsó felét védheted ún. kamáslival – cipőtől térdig, amely esős és /vagy havas túrákon hihetetlenül nagy segítséget jelentenek! Egyfelől védik a lábaidat, másfelől a cipődet is a víz becsorgásától.
Sokan feledkeznek meg róla, pedig szintén nagyon hasznos eszköz a túrabot. Túrázáshoz leginkább a cserélhető fejű trekking botokat szoktam javasolni, amelyek felületnek és évszaknak megfelelő talppal láthatók el. (Nyárra gumitalp, aszfaltra és jégre fém hegy, havas felületre tányéros kivitel, a süppedés ellen.) A jó túrabot hosszúsága legyen állítható, mert kaptatókon és ereszkedőkön nem ugyan olyan hosszú bot az ideális, ahol pedig nem szükséges, ott kicsire össze lehet csukni és a hátizsákhoz erősíteni! Nyári túrázás során lehet fontos továbbá a markolat anyaga! A műanyagot markolatnak csúnyán alá tud izzadni a tenyér, amely veszélyessé teszi a bot fogását! Minimum szivacsos kialakítású legyen, de a legjobb a parafa, hiszen az szívja el a nedvességet a legjobban!
Terepre a nordic walking botokat csak a helyes lejtőre és emelkedőre vonatkozó technikák elsajátítása után használd, míg sík terepre is érdemes az egészségfejlesztő, tartást javító módszerek megtanulása – hogy a lábakat, derekat kevésbé terheljük, a gerincet egyre nagyobb mértékben tehermentesíthessük és igazán könnyeddé, légiessé váljon a mozgás! Gondolj arra, hogy pl. a négy lábú állatok többsége azért jár olyan kecsesen, mert egyenlően terhelik mind a négy lábukat. Nálunnk ezt a szerepet a helyes technikával használt nordic bot és kezeink vehetik át. Gyakran használjuk a nordic bottal való gyaloglást illetve túrázást az állóképesség javítására is - ilyen esetben a túrakiírásokban "lájtosabbnak" megjelölt túrákkal kezdd - fő a fokozatosság! (.... és ilyen esetben és igény esetén fordult hozzánk bizalommal túrára jelentkezés előtt megadott telefonszámunkon, hogy a leginkább Neked megfelelő túrát segítsünk kiválasztani.)
A sziklás terepen való nordic bot használat is speciális alkalmazást igényel és a helyes, idevaló technika ismeretét feltételezi, csakúgy, mint a laza, omladékos vagy felázott talajokon való használat (ez utóbbinál egyenesen áldás lehet) – ezeket a technikákat az Egészségvédő Körnél általában ősszel és tavasszal szervezett tanfolyamaink alkalmával lehet elsajátítani és begyakorolni – jegyzi meg *Szűcs Gyöngyi, nordic walking tréner, túravezető.
Talán egy fontosabb felszerelésről nem esett még szó, ami nem más, mint a sapka! Télen nyilvánvaló a használata, de sokan nyáron még baseball sapkát sem visznek magukkal, mondván jó idő lesz. A veszélyt pont ez a jó idő hordozza magában, ilyenkor ugyanis meglehetősen nagy a leégés illetve a napszúrás veszélye! Mindenki ismeri szerintem a leégett, rákvörös orr kellemetlen érzését. Erre és a nyak védelmére én a horgászkalapot szoktam javasolni, mivel az körkörös védelmet ad, szemben a baseball sapkákkal.
De válasszunk bármit a fentiek közül, egy valamit sose felejts el! A felszerelés ápolását! A kényelmedet szolgáló felszereléseid akkor tudnak sokáig utadon kísérni, ha kellően odafigyelsz rájuk, tisztán tartod, megfelelően kiszárítod és a szükséges ápolószerekkel időnként kezeled őket. A legfontosabb ezek közül a vízállóságot segítő impregnáló aeroszol. Bármely túraboltban beszerezhető és sokáig kitart. Kabátot és cipőt egyaránt érdemes vele befújni minden mosás után, de ha gyárilag vízálló a túranadrágod, akkor azt se felejtsd ki a sorból!
Ahány ház, annyi szokás. A hátitáska méretét és jellegét számos tényező befolyásolja. Ilyen többek között a folyadékfogyasztás mértéke, egy vagy két ember cuccait kell elvinnie, mennyire hajlandó a hátunk az aláizzadásra, stb, stb... Most ezeket vesszük górcső alá!
Akik már nem most kezdték a túrázást és hosszabb távon tervezik ezt a fantasztikus szabadidősportot folytatni, azoknak célszerű a hátizsák terén is komolyabb beruházást tervezniük. A vásárlás első szempontja legyen a személyek száma, amelyek felszerelését el kell pakolni. Főleg a pároknál szokás az, hogy a férfi tehermentesítésként a párja holmijainak egy jelentős részét is elviszi, így ez nagyobb táskát igényel. Kisebb túrákra egy fő részére ha csak az enni- és innivalót tekintjük, egy 25l-es megfelelő lehet. Két fő esetén már értelemszerűen ennek a duplája a célszerű. A cucc nehezebb része így maradhat a férfira, az egyéb kiegészítők (elsősegély csomag, tisztasági eszközök, fényképezőgép, fényvédő krém, csípésre való kencék, stb.) pedig elférnek a hölgyeknél egy kisebb táskában. Egy praktikus, kishelyen elférő ülő-alátét is jól jöhet sokszor, a túraközbeni pihenők, kisebb étkezési szünetek idején. Az időjárás tekintetében fontos kiegészítő a hátizsákra az esővédő huzat. Ez rendszerint a táska alján van elhelyezve és onnan kihajtva lehet ráhúzni a hátizsákra, védve azt az esőtől. Ha kevésbé komfortosabb túrákra is vállalkozunk, akkor ez hasznos segédeszköz lehet! Csak úgy, mint a hátmerevítő keret, amely eltartja a táskát a hátunktól, ezzel biztosítva a légmozgást, továbbá megakadályozva a túlzott kimelegedést és aláizzadást. Érdemes odafigyelni, hogy kisebb kiszerelésben (0,5-0,75l) a táska oldalán is tudjunk folyadékot elhelyezni és ne kelljen állandóan a hátizsák belsejében kutakodni. Veszélyesebb -sáros, vagy sziklás- terepeken növelheti a mozgás szabadságát, ha rendelkezésünkre áll a derék és mellpánt, amelyekkel testünkhöz rögzíthetjük táskánkat. Az évek során szerzett tapasztalataink során többször tett már jó szolgálatot a hátizsák aljába bedobott tiszta póló is, amit előfordult hogy egy-egy magasabb helyre vagy menedékházhoz felkapaszkodva bizony át kellett venni, lecserélve a teljesen vizeset – megelőzve egy esetleges megfázást.
Természetesen megemlíthetjük még a hátizsákon a kisebb oldalzsebeket, a vállpánton található szemüvegtartót, az akasztófület pl. a túrabotnak amikor épp nem szükséges), a merev fenékkiképzést, de ezek már apróságok és valóban egyéni igény kérdése, hogy ki mit keres és miket használ szívesen. Sokan szeretik még a derékra csatolható külön kulacstartó „övtáskát” is.
Egyéb kérdéseidre pedig szívesen válaszolunk, vagy szívesen segítünk fenti témákban, ha a túrakiírásokban található telefonon keresel minket.
Sok-sok örömteli, élménydús, kellemes tapasztalatokkal teli túrázást kívánunk számodra az Egészségvédő Kör túracsapatával!